ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ag Paraskrvi-300x225
Την Πέμπτη 12.11.2015 το σχολείο μας επισκέφθηκε το Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας Λέσβου του Πολιτιστικού Ιδρύματος του Ομίλου Πειραιώς που βρίσκεται στο χωριό Αγία Παρασκευή.
Την προηγούμενη μέρα πληροφορηθήκαμε στο σχολείο για το Μουσείο και κάναμε κάποιες σχετικές εργασίες.
Την μέρα της εκδρομής αρχικά περιπλανηθήκαμε στο αύλειο χώρο του Μουσείου, μετά είδαμε μια ταινία μικρού μήκους με την ιστορία του, ξεναγηθήκαμε και μάθαμε πώς λειτουργούσε ένα ατμοκίνητο ελαιοτριβείο ? αλευρόμυλος και τέλος κάναμε μία βόλτα μέσα στο Χωριό για να ξεκουραστούμε ,έπειτα, πήραμε το δρόμο της επιστροφής.
Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδρομή.