Παρουσίαση σημαντικών Ελλήνων και ξένων μαθηματικών στην ιστορία

στιγμιότυπο οθόνης

Στο πλαίσιο της δράσης «Έλληνες και ξένοι σημαντικοί μαθηματικοί στην ιστορία», με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους Βουλγαρέλη Αντώνιο και Διγιδίκη Ευστράτιο, οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου Θερμής έφτιαξαν μια παρουσίαση για τους σημαντικότερους Έλληνες και ξένους μαθηματικούς της ιστορίας.

Για να δείτε την παρουσίαση, πατήστε εδώ.

Δράσεις για την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού

284253444 1061626008066660 1279130700177736571 n

285170596 1061883854400860 642923578354567664 n284190149 1217050188699542 2514367756121815111 n

Στο πλαίσιο της δράσης «Το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και τρόποι αντιμετώπισής του», με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Μυτάρου Ελευθερία, πραγματοποιήθηκε, στην Α΄ τάξη του σχολείου μας και για δύο διδακτικές ώρες, προβολή βίντεο για το σχολικό εκφοβισμό και τη βία. Ακολούθησε συζήτηση και συμπλήρωση φυλλαδίων, με την αναφορά προσωπικών εμπειριών από τους μαθητές και τις μαθήτριες. Η δράση υλοποιήθηκε το μήνα Μάρτιο και συνεχίστηκε, με την Α΄ τάξη του Γυμνασίου Θερμής, κατά τη διάρκεια άλλων δύο διδακτικών ωρών, με τη υπογραφή συμβολαίου συνεργασίας μεταξύ των μαθητών/τριών και της υπευθύνου εκπαιδευτικού, που τηρήθηκε καθ' όλη τη διάρκεια της δράσης. Τέλος οι μαθητές/τριες, για άλλες δύο διδακτικές ώρες, δημιούργησαν ατομικές και ομαδικές ζωγραφιές για τη βία και έδωσαν το δικό τους μήνυμα, με στόχο την καταπολέμηση της βίας στο σχολείο και την ενίσχυση της αλληλεγγύης και της ενσυναίσθησης.

Οι νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση

ender ok

Η δράση πραγματοποιήθηκε κατά τον μήνα Φεβρουάριο με την Α΄τάξη του Γυμνασίου Θερμής σε 3 φάσεις. Κατά την πρώτη φάση έγινε γνωριμία με το ρομποτικό set mBot. Πραγματοποιήθηκε η συναρμολόγηση του set και η εγκατάσταση της εφαρμογής για να ακολουθεί την μαύρη γραμμή. Στην δεύτερη φάση έγινε παρουσίαση του BBC micro:bit και οι μαθητές έγραψαν ένα μικρό κώδικα εντολών. Τέλος κατά την τρίτη φάση της δράσης αντικαταστάθηκε η παρουσίαση του πακέτου GIGO micro:bit BBC με την παρουσίαση του 3D εκτυπωτή Ender 3 pro. Οι μαθητές σχεδίασαν μπρελόκ με τα ονόματα τους ή ότι άλλο ήθελαν και θα τα εκτυπώσουμε την επόμενη χρονιά.

Δείτε ΕΔΩ το βίντεο της δράσης

Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Γυμνασίου Θερμής 2021-2022 "Τα αρχεία μου παντού"

1653586687891

Η δράση πραγματοποιήθηκε κατά το δεύτερο τετράμηνο του σχολικού έτους στο Γυμνάσιο Θερμής. Την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022, στην αίθουσα της πληροφορικής και για 2 ώρες έγινε παρουσίαση της εφαρμογής Google Drive.

Δείτε ΕΔΩ το βίντεο της δράσης.

Παρέμβαση για το κάπνισμα από την ψυχολόγο του Κέντρου Πρόληψης «ΠΝΟΗ»

283890431 388874756589443 8859000086932651468 n

Την Τετάρτη, 25 Μαΐου 2022, στο πλαίσιο της δράσης «Οι βλαπτικές συνέπειες του καπνίσματος», με υπεύθυνη καθηγήτρια την Βρικέλλη Βασιλεία, πραγματοποιήθηκε, στο σχολείο μας, συζήτηση – παρέμβαση για το κάπνισμα, από την ψυχολόγο του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας της Περιφερειακής Ενότητας Λέσβου «Πνοή», κα Κιστάνη Σοφία.
Η συζήτηση – παρέμβαση διήρκησε δύο διδακτικές ώρες, με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών της Α΄ και της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Θερμής και εντάσσεται στο πλαίσιο συντονισμένων δράσεων που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας, με απώτερο στόχο τη δημιουργία αρνητικής στάσης των μαθητών/τριών απέναντι στο κάπνισμα και την αποτροπή τους από εθιστικές συμπεριφορές.
Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν στη συζήτηση με αρκετό ενδιαφέρον και διατύπωσαν τις ερωτήσεις τους σχετικά με το κάπνισμα, αλλά και με τον τρόπο αντιμετώπισης των προσωπικών τους δυσκολιών, χωρίς τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών.
Ευχαριστούμε θερμά την κα Κιστάνη Σοφία, για τις πολύτιμες γνώσεις που αποκομίσαμε από την παρέμβασή της στο σχολείο μας.

Για να δείτε το βίντεο της δραστηριότητας, πατήστε εδώ.