Έθιμα της αποκριάς

20230220 110003 page-0001

Ένα κομβικό σημείο του χρόνου,κυρίως για την αγροτιά,είναι η μετάβαση από το χειμώνα στην άνοιξη.Πρόκειται για την περίοδο της Αποκριάς,που συνοδεύται ανά την Ελλάδα,με πάμπολα δρώμενα και έθιμα, τα οποία μας παραπέμπουν σε αντίστοιχες παγανιστικές πράξεις- τελετές της διονυσιακής λατρείας των προγόνων μας.Αργότερα, με την επικράτηση του Χριστιανισμού, οι Αποκριές εντάχθηκαν στο εορτολόγιο, ως περίοδος εξαγνισμού και προετοιμασίας για την Μεγάλη Τεσσαρακοστή, δημιουργώντας έτσι ένα ιδιόρυθμο "πάντρεμα"του ελληνισμού και της ορθοδοξίας.