Εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

248975367 421324942948185 7416201850287689239 n

Την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 έγινε στο Γυμνάσιο Θερμής ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Η γιορτή πραγματοποιήθηκε, λόγω των μέτρων προστασίας κατά της πανδημίας covid19, μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας της κάθε τάξης. Συντελεστές της εκδήλωσης ήταν οι εκπαιδευτικοί Βίδη Ειρήνη, Γεωργέλλη Ευαγγελία, Καρακωνσταντή Ερατώ, Σαραντίδης Ευθύμιος, Μυτάρου Ελευθερία και Βρικέλλη Βασιλεία.
Ακολούθησε η απόδοση της σημαίας στο σημαιοφόρο στον προαύλιο χώρο του σχολείου και η απονομή αριστείων – βραβείων στους μαθητές που αρίστευσαν κατά το σχολικό έτος 2020-21.
Την Πέμπτη, 28 Οκτωβρίου 2021, το σχολείο μας συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις που διοργάνωσε η κοινότητα των Πύργων Θερμής. Το πρωί τελέστηκε Δοξολογία στον Ιερό Ναό της Παναγίας Τρουλωτής και εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας από την εκπαιδευτικό του σχολείου μας, Βρικέλλη Βασιλεία. Η ατμόσφαιρα ήταν συγκινητική και συνάμα εορταστική. Ακολούθησε η μαθητική παρέλαση και τέλος η επιμνημόσυνη δέηση και η κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων.