Δελτίο τύπου 12-9-2012

«Η όποια πρόοδος στη ζωή δεν προέρχεται από την προσαρμογή,

αλλά από την τόλμη και από την υπακοή σε μια παρόρμηση»

(Henry Miller)

Σας ενημερώνουμε ότι η Α΄ Τάξη του Γυμνασίου Λουτρόπολης Θερμής Λέσβου -υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού ΠΕ04.01 Γιώργου Ρούγγου- υπέβαλλε τη συμμετοχή της στο Διαγωνισμό u4energy και κατέλαβε την πρώτη θέση στην Κατηγορία Β: «Βέλτιστες διδακτικές δράσεις για την αποδοτική χρήση ενέργειας». Σας γνωρίζουμε, επίσης, ότι η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί στις Βρυξέλλες, την 25η Νοεμβρίου 2012, παρουσία του Επιτρόπου της Ε.Ε. σε θέματα ενέργειας, ενώ για το σκοπό αυτό θα μεταβεί στο εξωτερικό ο υπεύθυνος καθηγητής.

Εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στο Διευθυντή κ. Αλέξανδρο Κιουρέλλη, ο οποίος παραμένει σταθερός λάτρης της παράδοσης, της φύσης και της αειφόρου ανάπτυξης, τον επιβλέποντα εκπαιδευτικό κ. Ρούγγο, ο οποίος λειτούργησε ως άξιος εμπνευστής και «καλλιτέχνης νους» όλης αυτής της δράσης, στους εκπαιδευτικούς της εν λόγω σχολικής μονάδας και τους γονείς των μαθητών που στήριξαν και ενθάρρυναν την προσπάθεια αλλά, κυρίως, τους ίδιους τους συμμετέχοντες μαθητές  για την προσήλωση στο σκοπό και την απαράμιλλη ομαδικότητά τους.

Στην περίπτωση του Γυμνασίου Θερμής βιώσαμε, με τον καλύτερο τρόπο, το ευφάνταστο πάντρεμα της παράδοσης με την καινοτομία, την τεχνολογία, το ανήσυχο νεανικό πνεύμα και, φυσικά, την παιδαγωγική δεινότητα. Ευχή όλων μας είναι η σχολική πορεία των μαθητών μας, αλλά κυρίως η εξέλιξη της ζωής τους, να είναι το ίδιο αξιόλογη, υπερήφανη και λαμπρή, όπως η προσπάθεια και η τιμητική αυτή διάκριση. Μια διάκριση η οποία ήρθε την κατάλληλη χρονική στιγμή για να θυμίσει σε όλους μας πως ο στόχος, το όραμα, η υγιής αίσθηση της ομάδας, το θάρρος, η φιλομάθεια, η ερευνητικότητα και η ευγενής άμιλλα αποτελούν τις μόνες άφθαρτες ηθικές αξίες.

Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ  Δ/ΝΤΡΙΑ

Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ