Διάκριση μαθητριών του Γυμνασίου Θερμής σε λογοτεχνικό διαγωνισμό

Τρείς  μαθήτριες του Γυμνασίου Θερμής,  με τα καλογραμμένα διηγήματά τους, κατάφεραν να ξεχωρίσουν και να αποσπάσουν διθυραμβικές κριτικές. Στη μια εκ των δύο μάλιστα απονεμήθηκε το πρώτο βραβείο της διοργάνωσης.

Με αφορμή τον 7ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό του Ιδρύματος «Αικατερίνη Λασκαρίδη» η μαθήτρια της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Θερμής, Ερμιόνη Γιαβρίμη σύνθεσε ένα διήγημα  με τίτλο «Ο παππούς μου ο Σόκιαλης» και κατάφερε να διακριθεί και να αποσπάσει την πρώτη θέση  στο Διαγωνισμό.  Πρόκειται για διοργάνωση που πραγματοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2018-2019  όταν η μαθήτρια φοιτούσε στην Α΄ τάξη. Έμπνευσή της ήταν η ιστορία ζωής του πρό-προπάππου της, ο οποίος βίωσε τη μικρασιατική καταστροφή και έπειτα έζησε στο νησί της Λέσβου. Οι κριτικοί του διαγωνισμού ενθουσιάστηκαν, ιδιαίτερα με το τέλος του διηγήματος.

giavrimi

Διάκριση έλαβε και η μαθήτρια της Β’ τάξης του Γυμνασίου Θερμής, Τζωρτζή Αδαμαντία,  η οποία έγραψε ένα διήγημα για το οποίο αφορμή στάθηκε  εκκαθάριση στα ιστορικά αρχεία του δημοτικού σχολείου όπου βρέθηκαν πολλά ιστορικά στοιχεία. Ο προβληματισμός της μαθήτριας την οδήγησε στον παππού της ο οποίος επίσης είχε αποφοιτήσει από το δημοτικό σχολείο Θερμής. Στο διήγημα εξιστορούνται αναμνήσεις του παππού και βιώματά του από τη μικρασιατική καταστροφή.

Ευχόμαστε το ταλέντο των τριών μαθητριών  στη συγγραφή να εκφράζεται πάντα με αυτόν τον όμορφο τρόπο και έτσι να διαπρέπουν σε όλους τους τομείς που αγαπούν. Θερμά συγχαρητήρια από όλο τον σύλλογο διδασκόντων.

Η τρίτη διάκριση έγινε στον 38ο Πανελλήνιο/66ο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό  « Ο πολιτισμός ως πεδίο συμφιλίωσης» και αφορά τη μαθήτρια Αμάντα Κρέκος. Στο διήγημά της, η μαθήτρια εξιστορεί τις σχέσεις της στο πολυπολιτισμικό περιβάλλον του ξενοδοχείου, όπου εργάζονται οι γονείς της. Εκεί διαφαίνονται οι σχέσεις της με άλλα παιδιά που προέρχονται από διαφορετικές χώρες καθώς και η γνωριμία της με τη μεγάλη συγγραφέα Άλκη Ζέη.