Κυκλοφορώ με ασφάλεια

20230516 115333

Την Τρίτη 16 Μαΐου 2023, στο πλαίσιο της δράσης «Κυκλοφορώ με ασφάλεια ως ποδηλάτης», με
υπεύθυνους καθηγητές τους Σαραντίδη Ευθύμιο και Λασκαρίδη Ιγνάτιο, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πληροφορικής και στον αύλειο χώρο του σχολείου μας, δραστηριότητα για το ποδήλατο και την ασφάλεια, με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Θερμής
και διήρκεσε δύο διδακτικές ώρες. Κατά τη διάρκεια της πρώτης ώρας, στην αίθουσα πληροφορικής παρουσιάστηκε στους μαθητές το power point "Ατυχήματα στην εφηβική ηλικία-προσέχω ως ποδηλάτης" του Ινστιτούτου υγείας του παιδιού.Κατόπιν έγινε συζήτηση και απαντήθηκαν οι ερωτήσεις και οι απορίες των μαθητών/τριών.
Τη δεύτερη διδακτική ώρα, έγινε πρακτική εξάσκηση με χρήση ποδηλάτων σε ασκήσεις ευκινησίας και ισορροπίας.
Η δραστηριότητα στέφθηκε με επιτυχία, καθώς οι μαθητές/τριες διασκέδασαν, χάρηκαν την εξάσκηση με τα ποδήλατα και έμαθαν πολύτιμες πληροφορίες για την κυκλοφοριακή ασφάλεια.

20230516 230152