Εκπαιδευτική δράση "Η ιστορία του σχολείου μας"

school ok

Με την παρούσα εργασία επιθυμούμε να γνωρίσουν οι μαθητές την πολύχρονη ιστορία του σχολείου τους, το οποίο μετράει σχεδόν ένα αιώνα ζωής, ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα στενά συνδεδεμένο με την ιστορία του τόπου μας. Επιπλέον να συνειδητοποιήσουν την ιστορική συνέχεια, με άλλα λόγια ότι εκατοντάδες μαθητές πριν από αυτούς μαθήτευσαν στον ίδιο χώρο και μάλιστα σε δυσκολότατες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες (Β΄ παγκόσμιος πόλεμος, Κατοχή, Δικτατορία κ.ά). Ακόμα στόχος της δράσης ήταν να μελετήσουν και να συγκρίνουν τα διαφορετικά διδακτικά αντικείμενα και τις διδακτικές μεθόδους του χτες με αυτές του σήμερα. Επισημαίνουμε ότι ένας ακόμη στόχος της δράσης αυτής ήταν να μάθουν οι μαθητές να δουλεύουν ομαδοσυνεργατικά.

Η δράση πραγματοποιήθηκε απο τους μαθητές της ΄Γ τάξης του Γυμνασίου Θερμής κατα το σχολικό έτος 2021-2022 και με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών Βίδη Ειρήνη και Γεωργέλλη Ευαγγελία.

Δείτε ΕΔΩ το υλικό που παράχθηκε από τους μαθητές/τριες Αγκο Νικολέτα, Αψαθά Άννα-Μαρία, Βαρταλαμής Βαλάντης.

Δείτε ΕΔΩ το βίντεο της δράσης από την μαθήτρια Μαρία Γιακαλή.

Διαβάστε ΕΔΩ τις συνεντεύξεις της δράσης.